Szója - ébresztő!
Már régóta mocorog bennem a gondolat, hogy szeretnék írni a szójáról egy rövid bejegyzést, mert mostanában
nagyon felkapott lett a tej alternatívájaként, a szénhidrátcsökentett lisztek összetevőjeként, felvágottakban a fehérjetartalom növelésére és még rengeteg élelmiszer összetevője lett a valódi alapanyagok helyettesítése céljából... Ez itt már rögtön egy kicsit gyanús, mert ha annyira jó lenne a szervezetnek, nem lenne ilyen olcsó alapanyag és használnák mindenhová mondjuk állagjavítóként. Az érem másik oldala nincs a köztudatban, ezért csak szeretném, ha több emberhez elérne ez az információ, aztán mindenki eldönti majd maga, hogy a jövőben eszik -e szóját bármilyen formában.
Tehát a szója nyersen mérgező és még órákon át főzve sem fogyasztható, ezért a mai forgalomban található és már szervezetünk számára megemészthető szójafehérje előállításához, magas hőfokon, nagy nyomással, különböző kémiai oldószerekkel kezelik (savval és lúggal).
A szójabab nagy arányban tartalmaz fitátokat, ami meggátolja a különböző fémek felszívódását a szervezetbe (kálcium, vas, jód, cink stb.), ebbe megint nem akarok tudományos oldalról mélyebben belemenni, a lényeg, hogy mivel a ezek a fitátok megkötik például a vasat, a szervezetünk vashiányos állapotához vezetnek.
És akkor jöjjön a nőkre nézve legfontosabb tulajdonsága a szójának, a hormontartalom. Ez az ösztrogéntartalom olyannyira magas, hogy befolyásoljásolja a szervezet egészséges hormonháztartását, teljesen felborítva az ösztrogén-tesztoszteron arányt. Hatásai a nőkre nézve a mellrák kockázatának növekedése, a menstruációs zavarok és a meddőség. Egyes kutatások szerint napi 2 pohár szójatej teljesen felboríthatja a női ciklust és akár fogamzásgátlóként is funkcionálhat... és akkor gondoljunk csak bele, hogy a szénhidrátcsökentett liszttel mennyi szójalisztet eszünk még, esetleg tofut, szójapudingot és így tovább. Férfiak esetében a magas ösztrogén tesztoszteronszint csökkenéshez vezet és ezáltal libidó problémákhoz, elhízáshoz és energiacsökkenéshez.
Mindezek mellett a szója károsan hat a pajzsmirigyre és növeli a szívproblémák előfordulását.
Én már rég kiiktattam az étrendemből a szóját, mert inzulinrezintencia, PCOS esetén egyébként is tilos a
fogyasztása, de remélem ezzel a rövidke bejegyzéssel sikerült egy kicsit rátok is gondolatébresztőként hatnom! :)
Szép vasárnapot,
Zsófi